Araç Kiralamada Nelere Dikkat Edilir

Araç Kiralamada Nelere Dikkat Edilir

Henüz araç almaya uygun koşullarınız olmayabilir ya da kiralamak size daha avantajlı görünebilir. İster uzun ister kısa süreli olsun, araç kiralamak son günlerde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Fakat bu süreçte de “Nasıl olsa kiralıyorum.” diye düşünmemeli, kiralayacağınız aracın özelliklerine de dikkat etmeli ve aracın güvenilir olmasına önem vermelisiniz.

Peki araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? 

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

1-Doğru firmayı araştırın. 

Bir tanıdığınızın daha önce deneyimleyip memnun kaldığı firmaları seçmek her zaman daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Saygın şirketler, bünyelerindeki araçları online olarak rezerve etmenize izin verecektir. Yapmanız gereken bütçenizi ve ihtiyacınızı belirleyerek doğru aracı nereden kiralayacağınıza karar vermek olacaktır. 

2-Ne kadar ödeme yapacağınızı bilin.

Aracı kiralamadan önce bilmeniz gereken şeyler olduğunu unutmayın. Günlük ücret bunlardan yalnızca bir tanesi. Bunun dışında vergi, sigorta, kilometre ücreti, GPS sistemleri ücreti gibi ek ücretler talep edilip edilmediğini de öğrenmeyi ihmal etmeyin. Çevrimiçi rezervasyon yapıyorsanız, herhangi bir seçeneği kabul etmeden önce toplam ödeme değerini gördüğünüzden emin olun.

3-Yakıt durumunu kontrol edin.

Aracı aldığınızda yakıtın tam dolu olduğundan ve dönerken yine depoyu tam olarak doldurduğunuzdan emin olun. Yakıt gösterge çizgisi aracı alırken hangi seviyedeyse siz de aracı bırakırken yakıtı o seviyede dolu olarak teslim edin. 

4-Aracın sigortalı olduğundan emin olun.

Sigortasız oluşabilecek hasarlardan siz sorumlusunuz. Bu yüzden aracı kiralarken sigortasının olup olmadığını sorgulamayı asla ihmal etmeyin. 

5-Kişi sayısına göre araç kiralayın.

Aracınızda kaç kişi olacaksa ona uygun bir araç kiralamanızda fayda var. Tek başınıza gereksiz ölçüde büyük bir otomobille yolculuk etmek istemezsiniz. Kalabalık olunacaksa bagajın geniş olmasına ve hava sistemlerinin sorunsuz çalışmasına önem vermeniz yolculuğunuz sırasında size avantaj sağlayacaktır. 

6-Trafik kurallarına uyun.

Kiralık araç kullanmanız, aracı sorumsuzca kullanmanızı asla gerektirmez. Araç kiraladığınızda bir başkasının mülkünün sorumluluğunu aldığınızı unutmadan, aracı oldukça dikkatli sürmeniz gerekir. Kiralık aracınızla hız yapmamaya çalışın ve tüm trafik kurallarına uyun.

7-Kilometre kısıtlaması olup olmadığını sorun.

Çoğu kiralık araç şirketi sınırsız kilometreye izin verir ancak bazıları kilometreyi sınırlandırmayı tercih edebilir. Kilometre kısıtlamasının olup olmadığını kiralama sürecinin başında mutlaka sorun. 

8-Sözleşmeye dikkat edin.

Araç kiralamak kolaydır ama süreçte dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bu nedenle imzalayacağınız sözleşmeyi dikkatlice okumanız, kiralama süreci sonunda sıkıntılı bir durumla karşılaşmamanızı sağlayacaktır. Şayet bu konuda hiç bilgi sahibi değilseniz sözleşmeyi incelemek için daha deneyimli birinin yardımını almak ve aracı onunla birlikte kiralamak yerinde bir tercih olacaktır.

9-Erken rezervasyon ve bilgilendirme

Uçağınızın saati belliyse, varacağınız havaalanından araç kiralamak için önceden rezervasyon yapabilir, kendinizi garantiye alabilirsiniz. Havaalanı oto kiralamalarında rezervasyon yaptırmak istediğinizde uçuş bilgilerinizi 24 saat öncesinden havaalanı oto kiralama firmasına bildirmeniz gerekiyor. Elbette önceden planlanmış diğer tüm seyahatler için de erken rezervasyon seçeneğini kullanabilirsiniz. 

Erken rezervasyon sayesinde aracın modeline kadar önceden bilgilendirilmiş, kaç gün kiralama yapacağınızı ve tarih aralığını belirtmiş olursunuz. Seçtiğiniz araç size rezerve edileceğinden araçsız kalmazsınız. Aksi halde, örneğin seyahatiniz yoğun bir tatil dönemine rastlarsa, son dakika araç kiralamalarında uygun araç bulamayabilirsiniz. 

 

ARAÇ KİRALAMANIN KOŞULLARI

 

Madde1: Genel Şartlar
  A) Kiralayan, mülkiyetinde (sorumluluğunda) bulunan aracı, aşağıda belirtilen koşullara uyulması şartıyla kiracıya araç teslim formunda belirlenen süre ve bedelle kiraya vermiştir.

  B) Kiracı, kiralama tarihinin bitiminde aracı kiralayandan onay almadan uzatamaz ve teslim etmek zorundadır. Teslim etmediği takdirde araç çalıntı sayılacak yasal işlemler derhal başlayacaktır.

  C) Kiracı, bu sözleşmeyi imzalamakla aracı hasarsız, kazasız, faal vaziyette, stepnesi dahil beş lastiği, avadanlıkları, ilgili belgeleri ile teslim aldığını, aksine bir anlaşmaya varılmadıysa sözleşmede yazılı gün ve saatte, teslim aldığı şekilde, alındığı yerde yada sözleşmede yazıldığı yerde geri vereceğini kabul etmiştir.

  D) Kiracı, kira bedelini peşinen ödemekle yükümlüdür.

  E) 1(bir) günlük kira 24(yirmidört) saatlik süredir. Haftalık kira 7(yedi), Aylık kira 30(otuz) Yıllık kira 360(üçyüzaltmış) gün üzerinden hesap edilir. 3(üç) saati geçen gecikmeler tam gün olarak hesap edilir.

  F) Kiracı, kira süresini uzatmak istediği takdirde en az 24 saat öncesinden haber vererek (araç müsaitse) web sitesi üzerinden yada iletişim numaraları kullanılarak uzatma talep edilir, talep edilen sürenin bedeli hesaplanarak ve ödeme yapılarak uzatabilir.

  G) Herhangi bir sebepten dolayı aracın değiştirilmesi durumunda bu sözleşmede geçerli maddeler ikame araçlar içinde geçerli sayılacaktır.

  H) Kiranın başlangıç tarihi, bitiş tarihi, çıkış yeri, dönüş yeri, ve saatleri düzenlenen araç teslim formunda belirlenecektir.

  I) Kiralanan tüm araçlar 1(bir) günlük 350(üçyüzelli) Km ile sınırlıdır. 1 Günden fazla kiralamalarda ve Aylık-Yıllık kiralamalarda Km sınırları sözleşmede belirtildiği şekildedir. Km sınırı aşımlarında araç sınıfına göre ekstra ücret uygulanmaktadır

  J) Kiralama fiyatına araç bakımı ve belirlenen Km dahildir. KDV hariçtir.

  K) Kiralamalarda 22 yaş 2 yıllık ehliyet mecburidir.

  L) Araç sınıfına göre değişiklik gösteren provizyonlar çekilmektedir, provizyonsuz araç çıkışı yoktur.

EHLİYET VE YAŞ
Kiracının kira sözleşmesi sırasında A,B,C,D grubu araçlar için yerli veya geçerli uluslararası ehliyete sahip olması ve 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.Ayrıca ehliyet en az 3 yıllık olmalıdır.

KİRALAMA SÜRESİ
En az 3 gündür. Aylık veya yıllık kiralamalar için özel fiyatlar uygulanır.

FİYATLAR
Fiyatlara yağlama, bakım, üçüncü şahıslara karşı (yasal poliçe sınırları içinde) kasko dahildir. % 18 KDV (KDV) dahildir. Yakıt kiralayana aittir.48 saat önceden bildirmek şartıyla bebek koltuğu kiralanabilir, bebek koltuğu ücreti günlük 2 € EURO'dur.19 kg ve 3 yaş kapasitesine sahiptir.

ÖDEME VE DEPOZİT
Araci teslim alırken nakit veya Sanal pos Kredi Kartı ile toplam kira bedeli istenilen her para birimi ile yapılabilir ve ödeme bu şekilde tahsil edilebilir.
Geçerli pasaport bilgileri ve uçuş detayları alınan yurtdışı müşterilerimizden depozit alınmaz. Pasaportun olmaması durumunda iş verenlerden vergi levhası çalışanlardan ise son çalıştığı iş yerine ait maaş bordrosu belgelemesi talep edilmektedir.

SİGORTA
Tüm araçlarımız en fazla 3 yaşında olup Full Rent A Car kaskoludur.
Sitemizde belirtilen fiyatlara Kasko ücreti dahildir.

TRAFİK CEZALARI
Trafik cezaları ve Otopark ücretleri kiralayana aittir.

Araçlarımız yurtdışına çıkartılamaz.

 

 


Whatsapp Destek

Tag Rental Cars

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?